Fotowoltaika zmienia świat. Jej coraz większy udział w rynku energetycznym świata sprawia, że coraz bardziej świadomie podchodzimy do aspektu ekologicznego naszej planety. Wiadomo jednak, że to nie wszystko. Chcemy obniżać nasze rachunki za prąd i uniezależniać się od podwyżek. W związku z tym rynek fotowoltaiki w Polsce postawił na odnawialne źródła energii – mnóstwo zainteresowanych wylicza dopasowaną moc instalacji fotowoltaicznej i podejmuje decyzję dotyczącą montażu na swoim dachu lub na gruncie.
Elementy układu fotowoltaicznego
Zacznijmy od tego, że nieodzownymi elementami systemu są moduły fotowoltaiczne, czyli antracytowe prostokąty, które nie raz mamy okazję zobaczyć na dachach wielu domów. Kolejnym elementem jest inwerter, inaczej nazywany falownikiem. Bez niego nie moglibyśmy korzystać z energii słonecznej, gdyż zamienia on prąd stały w przemienny, czyli taki, który mamy w gniazdkach elektrycznych w domu. Moduły fotowoltaiczne są połączone z inwerterem siecią kabli. Brakuje nam jeszcze konstrukcji montażowej – to do niej przytwierdzona jest instalacja fotowoltaiczna.
Panele fotowoltaiczne, moduły czy ogniwa słoneczne?
W branży fotowoltaiki i nie tylko wymiennie określa się panele fotowoltaiczne – modułami lub ogniwami fotowoltaicznymi. Warto jednak to sprecyzować – ogniwa są najmniejszą częścią całej instalacji i to w nich następuje tzw. efekt fotoelektryczny. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarza się z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Sześćdziesiąt połączonych ze sobą ogniw składa się na moduł fotowoltaiczny. Panel fotowoltaiczny, czyli końcowy produkt umieszczany na dachu zawiera moduły fotowoltaiczne. Najbardziej popularne są panele monokrystaliczne.
Jak działa fotowoltaika?
Warto wiedzieć, jak działa fotowoltaika i jak działają panele fotowoltaiczne, aby zrozumieć pełen zakres korzyści, jakie się z nią wiążą. Zasada działania instalacji fotowoltaicznej opiera się na zjawisku fotoelektrycznym. Ogniwo fotowoltaiczne umieszczone w panelu odbiera promieniowanie słoneczne i zamienia je na prąd stały, który wędruje do falownika. Ten przemienia go na prąd przemienny i za pomocą sieci kabli dostarcza do gniazdek elektrycznych. Proste, prawda?
Autokonsumpcja – fotowoltaika
Aby wykorzystanie energii było jak największe warto pamiętać o tym, aby instalacja fotowoltaiczna pracowała w trakcie największego nasłonecznienia. Co to znaczy? Warto zmienić swoje nawyki, szczególnie latem, i korzystać z urządzeń na prąd w trakcie dnia, gdy świeci słońce. Wykorzystywanie energii słonecznej na bieżące potrzeby nazywamy autokonsumpcją.
Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do włączania zmywarki czy prania w pralce i suszenia w godzinach wieczornych lub nawet nocą, to jesteśmy wtedy dalecy od autokonsumpcji energii słonecznej. Po prostu się to nie opłaca, bo prąd konieczny do funkcjonowania tych urządzeń będzie pobierany odpłatnie z sieci energetycznej. A fotowoltaika została zamontowana po to, aby rachunki obniżyć do minimum.
Wiesz już, jak działają panele fotowoltaiczne i na czym polega efekt fotoelektryczny oraz dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę. W łatwy sposób możesz wyliczyć moc i cenę planowanej instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu, używając kalkulatora na stronie easyoze.pl. Można też otrzymać bezpłatny raport e-mailem oraz oferty od sprawdzonych firm.